Lamppárty II.

Když jsem vytvořil tyto stránky, tak ani ve snu by mě nenapadlo, že na ně zareagují další sběratelé. Naštěstí se tak stalo a když nás bylo už asi 10, napadlo mě uspořádat velké setkání, kde bychom nejen kšeftili, vyměnili si zkušenosti a zážitky, ale hlavně se osobně poznali. Sem tam jsem navštívil toho či onoho sběratele, párkrát zase některý z nich přijel k nám, ale to nebylo ono. A tak někdy v březnu se zrodil nápad na velké setkání sběratelstva, které se nakonec uskutečnilo na hvězdárně v Holešově 8.května 2010...

Pozvánku jsem rozeslal 12 lidem. Ano, opravdu se o světelné zdroje u nás zajímá minimálně 12 lidí. Někdo více do hloubky, někdo spíše "rekreačně" na pokusy, na svícení, na poličku. Někteří kromě žárovek sbírají i další předměty jako izolátory či různé elektrotechnické zařízení, někdo k tomu staví také Teslovy transformátory (dále jen teslák), propojuje tlumivky a nažhavuje velké výbojky, sestrojuje zkoušecí zařízení, mající snad všechny typy objímek a patic. I na toto jsem neopoměl na pozvánce a proto každý mohl donést ukázat své výrobky. Jak se datum setkání blížilo začal jsem se obávat o počet sběratelů, kteří přijedou. Nicméně nakonec přijelo 8 z 12, což je solidní počet. Beru omluvu z důvodu zdraví či zaměstnání, ale vymlouvat se na to, že nemám určitý počet kusů na výměnu či na to, že jezdit tak "daleko", když není jistý extra úlovek, to neberu. Docela mě zamrzelo, že tito lidé nepřijeli. Bylo to totiž úplně o něčem jiném, než jen o strohém "mám toto, co máš ty". Však následující řádky a hlavně fotky mluví za vše.

Před devátou hodinou jsem dorazil na hvězdárnu se svojí věrnou krabicí, ve které jsem měl věci na výměnu. Kromě toho jsem se také připravoval na test subwooferu, který je nahoře v kopuli. Bassy duněli hezky, až jsem skoro přeslechl klepání (po několika marných pokusech již tlučení) na dveře, prvních účastníků. Byl to Richard Dvořák a Petr Kašpárek z Brna, respektive z Třebíče. Pro ty, co nepřijeli, zde v rychlosti každého sběratele představím. Richard (mnou nazývaný "druhý", protože z dřívějška se znám s Richardem Ú. Pro lepší orientaci v textu ať mi tedy prosím promine užívání číslovky II za jeho jménem) sbírá všechny světelné zdroje a také se zajímá o svítidla veřejného osvětlení (V.O). K jeho jménu si tak nějak automaticky řadím obrovskou sbírku zářivek, kterou Richard II má. A také se v nich vyzná, jak dokázal během "lamp-šou". Jeho kolega Petr v 80.letech pracoval v Tesle (těžká závist, fakt!) a tak má doma hodně pozoruhodné kousky, o kterých nám říkal. Mimo to má i svou "zahrádku" osazenou všemi typy V.O., kde nechybí ani velké neonové nápisy. Oba natahali na hvězdárnu slušnou dávku zářivek a výbojek. Díky Richardovi II mám teď u zdi opřenou zářivku Tovos z roku 1969. Petr poutavě vyprávěl o starých zlatých časech v Tesle, kde se váleli RVIMky a RVIZky z různých výstav a také o akcích s panem Slabyhoudkem, se kterým se viděl naposledy před 20 lety. Čas letěl jako zdivočený kůň a už se do hvězdárny dobývala čtveřice nadšenců - Richard Ú., Jarda "Kutil" Štěpánek, Martin Tuček a Honza Martiš. S Richardem a Kutilem se znám prakticky od začátku mého sbírání (páni, to už je fakt rok?), kdy sme spolu podnikli několik výprav nejen na výbojky, ale hlavně na izolátory. Právě tyto bílé keramické potvory jsou hlavní vášní Richarda, ale nepohrdne i zajímavou žárovkou či výbojkou. Jarda alias Kutil pořád něco kutí a kromě stěžování si na nedostatek místa má rád různé typy výbojek a žárovek. A sem tam dokáže domluvit i parádní loveckou příležitost. S Martinem a Honzou jsem se poznal poprvé, když jsme jeli na dlouhou cestu do čech za velko-sběratelem izolátorů panem Daňkem. Všichni čtyři si zaslouží můj dík ohledně této akce. Jmenovitě Richard, že zajistil dárky v podobě halogenových žárovek Tesla 600 a 800W, které věnoval nám všem, Kutil, že mi po těžkém žebrání dal tu RVIL 1000W (mimo jiné), Martin, že si na mě taky vzpoměl s Venturáckými halogenidkami a že na své motorce dojel až za námi do Holešova a především Honza, který obětoval hromadu času na sestrojení tesláku a stroboskopu, za který mu tisíckrát děkuji. Ono teslák byl vlastně hlavní atrakcí, jak se později ukázalo. Na konec dorazil i Pavel Jankůj, kterému musím taktéž poděkovat, že přijel, i když měl "těžké ráno" a pracovní povinnosti.

Teslův transformátor - i když byl tento pozoruhodný "vynález" sestaven a předveden až ke konci akce, dovolte mi, abych začal právě u něj. Předpokládám (a doufám), že každý víte o co jde. Jeho princip zde vysvětlovat nebudu, zájemci ať si najdou příslušné popisky na internetu. Honzův teslák se postaral o senzaci ve chvíli, kdy na hvězdárnu vtrhla nezvána a nečekána skupinka turistů ze zámku. Průvodce chvíli protahoval obličej, když zjistil, že to v kopuli vypadá jak na polském trhu, ale když spatřil teslák v akci, jeho chmury byli ty tam a také náhodní přihlížející se drali nahoru, aby viděli "vzácný úkaz", kdy blesky sršeli na hromadu zářivek a ty svítily všemi barvami. Zachytil jsem i okamžik, kdy malá děcka s otevřenou pusou sledovala jak se Richardova ruka dotýká blesků a mu to očividně nic nedělá. Takový teslák je hodně užitečná věc. když k výbojům přiblížíte zářivku, úsporku či neon, okamžitě vidíte, zda je váš kousek funkční či ne. Ovšem pokud se k výbojům přiblížíte s mobilem (jako já), můžete brzy zjistit, že to nebyl dobrý nápad. Na dipleji jsem měl pořád ikonu, kterou jsem tam v životě neviděl. Naštěstí později ikona zmizela a mobil funguje dál jak má. Co teslák umí můžete vidět na fotkách níže.

Stroboskop - vždycky se mi líbilo, když na díze blikal stroboskop hezky do rytmu hudby. Mám rád bassy a bohužel v paneláku si nemůžu dovolit osolit to na plno. Na hvězdárně to ale nikomu nevadí a tak jsem si zde zabudoval subwoofer (součást domácího kina) a také jsem pomyslel na stroboskop. Až Honza splnil moje přání, když vyrobil hezký strobo a mohli jsme ho taktéž otestovat na hvězdárně. Mimochodem tento stroboskop je z xenonové výbojky, čím jsem si doplnil sbírku o další typ světelného zdroje.

Zkoušečky - v tomto směru se vyznamenal Petr, když dovezl celou škálu svých "home made" zařízení na zkoušení žárovek, zářivek a výbojek všeho druhu a velikostí. Mohli jsme tak snadno a rychle prověřit funkčnost svých vykšeftovaných úlovků. Od malé doutnavky až po velkou baňku RVIL 1000. Podle Petrových slov jsou použité součástky v jeho přístrojích ještě z Tesly. Tato zařízení slintavě obhlížel především Kutil. Byla to určitě inspirace. Lesklé a vytuněné krabice s tlačítky, ledkami a paticemi zajímavě kontrastovali s mojí "zkoušečkou" (kus desky a na tom jakž takž přidělané objímky, ze kterých čouhali po různu spojované kabely - tímto jsem dokázal, že i já si sem tam zapnu nějakou tu žárovku či v lepším případě směsovku), ze které by měl každý elektrikář infarkt a sám Richard prohlásil, že by se toho bál.

Kšeft - samotná výměna žárovek, výbojek a dalšího materiálu probíhala v přátelském duchu a každý si tak přišel na něco zajímavého. Našlo se i několik překvapení, například neonové trubice, co jsem vzal na sběráku byli prakticky nové a funkční, i když podle odhadu pocházejí asi ze 60 let. Ne moc známé sodíkové reflektorové výbojky, do černa spálené výbojky /jéé, RVU 400...:-) /, uzené žárovky, doutnavky, autožárovky, sodíky ve válci vytáhlé bůhví odkud, zářivky ze 60 -70.let, s mosaznými či dokonce bakelitovými paticemi, prasklé halogenidky, finské výbojky, oslňující RVC, staré RVL, minižárovky, prapodivně točené úsporky, krabice plná elektronek a mnoho dalšího, to vše bylo k vidění a k sehnání během burzy.

Co napsat závěrem? Setkání proběhlo na jedničku s hvězdičkou. Vyšlo i počasí (až na menší kroupovou přeháňku) a také si každý přišel na své. Kšefty proběhli výhodně určitě pro všechny zúčastněné a také pokusy s teslákem se povedli. Jednoduše kdo nepřijel, přišel o super zábavu, o navázání nových přátelství, o získání nových přírůstků a mimojiné i o Poršáky. Díky všem co dorazali, díky všem za to, že dovezli svoje kousky na výměnu a že dovezli také své "vynálezy". Doufám, že akci znovu zopakujeme příští rok! Článek o první Lamppárty je ZDE.

Společná fotografie

Obr.1.Společná fotografie, zleva: já, Honza Martiš, Richard Ú., Jarda Kutil Štěpánek, Martin Tuček, Petr Kašpárek, Richard Dvořák a Pavel Jankůj.

Zářivka

Obr.2.Petr testuje jednu z prních zářivek tohoto dne.

Neon

Obr.3.Neonová trubice, která byla tak trošku překvapením. A jak hezky svítí.

Kutil sleduje

Obr.4.Kutil pozorně sleduje Petrovu činnost při zapínání RVU 125W.

RVU 125w

Obr.5.Svítící Tesla RVU 125W. Všimněte si důmyslných drátetečků a mechanimezéčků.

Svačina

Obr.6.Testování a zapínání výbojek je makačka a proto se svačilo i během procesů. Ve zkoušečce je reflektorový sodík.

Rvilka

Obr.7.RVIL 1000 svítí opravdu hodně.

Sodíky

Obr.8.Petr s Kutilem nad krabičkou se sodíky. Vpravo Honza.

Elektronky

Obr.9.Rabovačka v krabici s elektronkami.

Pohoda

Obr.10.Po celou dobu akce vládla pohoda (Richard osamocený a zuřivě probírající elektronky).

Teslák a RVC

Obr.11.Light showing aneb teslák v akci a Honza s RVC 25OW.

Teslák lightning

Obr.12.Blíž už to s foťákem nejde.

Zářivka modrá

Obr.13.Richard II se zářivkou.

Zářivky duo

Obr.14.Já s Martinem jako rytíři džedáj.

Poršáci

Obr.15.Zaskočili jsme i na akci setkání vozů Porsche, která byla nedaleko v zámecké zahradě.

Hlavy

Obr.16.Když už jsme venku, tak dáme i fotku...

Nízkotlaký sodík

Obr.17.Pavel dovezl na ukázku také nízkotlaký sodík.

Tržiště

Obr.18.Živé svělo, živá diskuse pod kopulí hvězdárny.

Návštěva

Obr.19.Náhlá a nečekaná návštěva z řad publika.

Barvy světla

Obr.20.Krása světla: RVC250, hořák skrz svářecí sklo, RVU125 a RVIL1000.

zpět