Výprava do (ne)známa.

V okolí svého bydliště znám už lampy poměrně dobře. Holešov jako město není zase tak velké, nicméně jsem se rozhodl projít i méně známé končiny. Ne, že bych tam nikdy nebyl, ale jedná se o místa, která jsem naposledy navštívil v době, kdy mě osvětlení vůbec nezajímalo. Jelikož se mi polámalo kolečko, musel jsem vše projít pěšky. Díky tomu jsem si ale všiml i míst, která bych na kole minul...

Jako první jsem zaregistroval doutník s vanou nad vrátnicí do teplárny. Nefunkční. Naproti teplárně je obrovský areál Tonetovky, na hlavním nádvoří jsou již novější "velbloudy", nicméně směrem k nádraží byla poslední kolej osvětlena starými doutníky, každý má dvě výbojky 250W. Lampy dnes už nesvítí, pamatují dobu, kdy do Tonetovky jezdili i noční vlaky plné polotovarů a odjížděli napěchované nábytkem. Letmý pohled na vysoké stožáry na nádraží - každý nesoucí asi 5 světlometů s 1000W výbojkami, a jdu dál.

Lampa na vrátnici teplárny

Obr.1.Doutník s vanou nad vrátnicí teplárny a kotelny.

Lampy Ton

Obr.2.Staré lampy nad poslední kolejí, patřící Tonetovce, každá se dvěma výbojkami 250W, razítka jako vždy vidět nejsou.

Po dlouhé cestě přes autobusové nádraží plné lamp typu velbloud, "létající talíř" a dalších novějších, přicházím na Novosady, velké sídliště. Jako všude jinde, i zde jsou hlavně létající talíře a sem tam se ukáže i novější typ svítidel. Nic zajímavého. Už abych byl dál...Najednou si všímám rezavé lampy. Ze zadu vidím hodně zajímavé svítidlo, ale mé nadšení brzy vystřídá sklamání, když vidím, že výbojka je zničená. Stejně tak i ve druhé lampě. Podle půdorysu v trávníku poznávám, že obě lampy kdysi dávno svítili na hřiště. V troskách identifikuju sodíky. Pak následuje dlouhá chůze na místo, kde jsem doufal v zajímavosti, ale ukázalo se, že jsem si zašel zbytečně. Samé nové svítidla. Po cestě zpět jsem si všiml i hodně starého a hodně zajímavého světla na elektrickém sloupu na hlavní ulici Palackého. Žárovka je samozřejmě pryč a další podobné světlo už nikde jinde nebylo.

Zničená lampa

Obr.3.Stará lampa a vybitá výbojka na zarostlém hřišti. Řekni kde ty výbojky jsou, co se s nima mohlo stát, vandalové je tu před léty, vymlátili do jedné, kdo to kdy pochopí, kdo to kdy pochopí...

Historie na sloupu

Obr.4.Historické svítidlo na elektrickém sloupu.

Velké překvapení na mě čekalo na druhé straně města. V jednom podniku na kovošrot jsem objevil lampy na betonových stožárech. Určitě již nesvítí, protože by tak šajnily do stromů. V doutníku jsou dvě výbojky 250W. Na toto místo bych se rád někdy vrátil a zkusil štěstí ve fabrice. Naproti tomuto podniku je nevýrazná ulička, která má ale historické osvětlení v podobě plechových, smaltovaných svítidel na stožárech elektrického vedení. Pouze v jednom však byla ještě žárovka, ostatní padly za oběť malým spratkům s praky.

Betonové stožáry a poklady v podobě 250W výbojek. Mňam

Obr.5.I takto staré lampy lze najít v Holešově. Více mě však zajímají ty výbojky, heh.

Plechová svítidla

Obr.6.Svítidlo z 50 let v Komenského ulici. Během pár dní dojde k likvidaci, užijte si poslední fotku.

zpět