Tři ulice - tři žárovky.

Asi před třemi týdny jsem zmapoval ulice, kde jsou pořád stará plechová svítidla z 50 let, která mají místo výbojky ještě klasickou žárovku. Ulice jsou minimálně čtyři, ale pouze ve třech byla ještě žárovka v objímce. Jelikož jsou dost vysoko a žárovka je špinavá, nebylo možné určit o jaký typ jde. Také jsem zatoužil mít ve sbírce alespoň jednu z těchto starých žárovek. To se mi k mému překvapení nakonec splnilo, ale pěkně popořádku...

První plechová svítidla jsem "objevil" náhodou, když jsem se znuděně loudal ulicí Plačkov. Všiml jsem si, že na pravé straně ulice jsou zvláštní světla na elektrických sloupech, ale všechna jsou poničená. Avšak na levé straně byla ještě dvě svítidla, kde byly žárovky. Na první pohled byly jasně spálené a samozřejmě špinavé, vždyť tam jsou hezkou řádku let. Také jsem si při této příležitosti mlhavě vzpoměl na starou fotografii ulice 6.května kde byla podobná svítidla na domech. Tuto ulici jsem navštívil, ovšem světla byla zcela zničená, většinou zbyla jen nosná konstrukce. Třetí ulici jsem taktéž našel víceméně náhodně, když jsem se zase toulal okolo zámku a všiml si, že na domech v ulici Střelnice jsou opět stejné smaltované talíře, zde ovšem prakticky v každém byla žárovka nebo alespoň její trosky. Na poslední ulici Komenského jsem dostal tip a po prohlídce jsem našel pouze jediné světlo, kde byla neporušená žárovka.

Svítidlo v ulici Plačkov

Obr.1.Celkový pohled na svítidlo na elektrickém stožáru v ulici Plačkov.

Světlo v ulici Střelnice

Obr.2.Svítidlo v ulici Střelnice.

Svítidlo v ulici Komenského

Obr.3.Jediné svítidlo se žárovkou v ulici Komenského.

Když jsem tedy zjistil, kde všude tato svítidla jsou, zeptal jsem se majitele firmy na opravu veřejného osvětlení, zda pod ně patří i tyto historické kousky a jestli je nějaká šance na získání žárovek. Šance by byla, až bude čas nebo až se pojede kolem patřičných ulic plošinou. To mě docela překvapilo, protože je mi jasné, že to půjde na náklady firmy. Asi po 14 dnech mě ve firmě čekala úhledná krabice plná starých žárovek, některé i s objímkou. Po rychlém přehledu lze poznat dva druhy žárovek, velké 200W a menší matné, zde wattáž nelze určit. Ono nelze určit vlastně nic, protože pokud bylo razítko na baňce, tak je už smazané a nečitelné a pokud byl nápis na objímce, tak zanikl z důvodu koroze. V krabici byli žárovky ze všech výše uvedených ulic. Dvě bohužel bez závitu, který zůstal ve svítidle na věčné časy. Jedna žárovka vypadala hezky, než jsem si všiml díry v baňce. Vnitřek žárovky byl nejen vystlán mrtvolkami hmyzu, ale kuriozitou byla dvě vosí hnízda hezky přilepená na středové stopce po vláknem.

Krabice žárovek

Obr.4.Krabice žárovek a objímek.

Vnitřek žárovky

Obr.5.Vnitřek žárovky s vosím hnízdem.

Jako první jsem se pokusil vyšroubovat žárovky z objímky. U první velké se mi to povedlo, stačilo s ní trochu zahýbat tam a zpět a rez povolila. Byla to zrovna žárovka s nepoškozeným vláknem a tak jsem ji zkusil zapojit, bohužel však nesvítí. Byla by to docela zajímavost, po těch letech... Poté jsem se jal šroubovat menší matnou žárovku, zde nejprve taktéž rez povolila, ale když jsem zabral pořádně, baňka mi praskla v ruce. Je to škoda, protože tyto matné žárovky jsou velice zajímavé. Ale nic není ztraceno, vysypal jsem střepy z objímky a nasadil na ni druhou žárovku, u které zase chyběla objímka, čímž jsem získal kompletní žárovku. Ze všech keramických objímek byla pouze jedna v celku a proto jsem se rozhodl ji zachovat. Když jsem si rozvrhl, které žárovky si nakonec nechám, započal jsem s čištěním. Jelikož byla špína zažraná a prostředek na umývání nábytku nepomohl (jinak jím normálně žárovky čistím), rozhodl jsem se vyzkoušel těžší kalibr v podobě mléka na pomníky (taktéž zvané cídidlo na kovy). Měl jsem velmi dobré zkušenosti v čistění smaltované cedule a proto jsem doufal ve stejný výsledek u keramické objímky ale i skla žárovky. A hle, pomohlo to. Bylo sice třeba zabrat, ale vše se podařilo hezky vyčistit. Mléko na náhrobky však smrdí, proto jsem žárovky ještě přetřel prontem (s vůní limetky). Výsledek můžete vidět níže. Mléko taky hezky vyčistilo matnou žárovku. Ze všech žárovek v krabici jsem si tedy nechal jen tři kousky. Dvě velké 200W žárovky (porovnával jsem je s 200W Teslou) a jednu menší matnou. Tři žárovky ze tří ulic. Závěrem musím poděkovat ochotě pana Kunce a také pana Pavelky, že se na mě nevykašlali a na vlastní náklady na provoz plošiny sundali všechny žárovky.

Matná žárovka

Obr.6.Matná žárovka v objímce i s kusem konstrukce, před čištěním.

Velká žárovka s objímkou

Obr.7.Velká 200W žárovka v objímce před a po vyčištění mlékem na náhrobky.

zpět