Lampy v pralese aneb sběratelův ráj.

Není tomu tak dávno, co jsem dostal tipa na zajímavé místo, kde by se měly během dvou let měnit lampy. Je to dřevopodnik ve Všetulích (část Holešova) a když jsem po třičtvrtě hodiny na přímém slunci konečně došmatlal na místo, naskytl se mi nádherný pohled - mezi stromy byli stařičké a rezevé převracečky, které poukazovaly na naději velmi zajímavých výbojek, snad i RVL...

V celém podniku je tak 30 lamp. Vše staré převracečky již bez plexi vany. Jsou to dvojvýbojkové převracečky, jak můžete vidět na fotografiích. V tomto dřevopodniku jsem již jednou byl a díky panu E. Smýkalovi jsem sehnal jednu výbojku, jde o RVLX 250 ze 70 let. Tehdy jsem ale nefotil, kdežto dnes jsem se vypravil na foto-výpravu. Lampy jsou nefunkční a zrezivělé, během dvou let se budou renovovat. Do té doby můžeme obdivovat výbojky jen na fotkách. Asi nejzajímavější je část areálu zarostlá v houštině stromů. K posledním lampám jsem se ani nedostal a mnohý dobrodruh by si zde otupil i svoji mačetu. Nejsem stromolog, ale podle výšky stromů lze usuzovat na staré výbojky v těchto lampách. Tajně doufám v RVL ze 60 let.

Pralesní lampy

Obr.1.Zcela jistě nejstarší lampy v zarostlé části areálu dřevopodniku. Dostat se k nim je nemožné.

Převracečka v pralese

Obr.2.Detail pralesní lampy, kam jsem se ještě probojoval masou zeleně.

Lampy z hlavní cesty

Obr.3.Pohled na lampy z hlavní silnice. K těmto kouskům se nejde prosekat. Co asi ukrývají?

Pokud si myslíte, že pralesní lampy jsou něco, tak to hlavní překvápko přišlo o něco později. Taktéž pustá část areálu, nicméně přístupnější. Jsou zde dvě lampy. Jedna leží na zemi, spadla asi během silnějšího větru. Výbojky v ní samozřejmě nejsou. Ovšem druhá lampa stojí a obsahuje průhlednou rtuťovku RVC 250W! Tedy pokud to není bazmek, ve kterém opadal luminofor... Udělám vše proto, abych tu výbojku sehnal!!!

Průhledná rvc

Obr.4.Překvapující průhledná rtuťovka RVC v jedné z lamp.

Spadlá lampa

Obr.5.Jediná lampa co byla už na zemi, bohužel však bez výbojek.

Nakonec ještě pár fotek lamp se dvěma výbojkama. Některé jsou kandidáty na spadnutí... Před podnikem je cesta vedoucí na ulici a zde jsou taktéž staré lampy s Teslama. Tyto však už patří někomu jinému. Budoucnost: udělám vše pro záchranu výbojek z těchto lamp. Vše je domluvené jak s majitelem tak s firmou pana Kunce na opravu VO. Nejvíce mě však zajímá ona RVC výbojka...Ale není vše tak pozitivní, jak by se zdálo. Ona zarostlá polovina dřevopodniku již patří jiné firmě, která zde chystá výstavbu hyper-super marketu. Likvidaci lamp bude dělat již onen market a s něma domluvený nejsem. Bude to chtít mnoho, mnoho času a telefonátů. Každé sběratelství si holt vyžaduje oběti.

Výbojky před sklizní

Obr.6.Jen spadnout do náruče.

Dvě výboječky

Obr.7.Jedna ze 30 lamp a její dvě výbojky.

Lampy před podnikem

Obr.8.Staré kufry před podnikem na příjezdové cestě. Vzadu už velbloud.

zpět