Dárek k narozeninám.

Před nějakým časem jsem navštívil areál dřevopodniku (viz. článek Lampy v pralese...), kde je větší počet pouličních lamp, které už něco pamatují. V jedné z nich jsem objevil také vzácnou RVC, čirou rtuťovou výbojku, a to mě nakoplo k tomu, abych se pokusil zajistit všechna povolení pro návštěvu areálu s plošinou a abych zkusil "sondu" co vlastně lampy ukrývají za poklady. Vše se podařilo vyjednat a já si tak mohl nadělit narozeninový dárek v podobě zajímavého zážitku...

První jsem musel zajistit plošinu a den, kdy se vyjede. Když byla plošina dostupná a jistá, začal jsem vyřizovat povolení vjezdu plošiny do areálu našeho dřevopodniku a také samozřejmě svolení k odběru výbojek z lamp. Po vysvětlení, že jde pouze o doplnění sbírky jsem svolení dostal. Nic tedy nebránilo k zajímavému výletu s plošinou. Den "D" nastal v pondělí 7. září, v jedenáctou hodinu. Jako první byla na programu pochopitelně záchrana čiré rtuťové výbojky RVC 250W z rohu areálu, kam se dalo dostat i z místní komunikace. Díky šikovnosti operátora plošiny se to nakonec povedlo. Objímka vydržela šroubování ze zarezlé lampy, vosy si dali asi šlofíka, a tak se mi do rukou dostal opravdový skvost sice spálené, ale jinak nepoškozené Tesly RVC. Jak jsem již řekl dříve, i kdyby v areálu už nic extra nebylo, tak tato výbojka stála za to!

Záchrana RVC začíná

Obr.1.Mise začíná! Jako první je zde záchrana RVC 250.

RVC je na dosah

Obr.2.Už jen kousíček a RVC je zachráněná.

Razítko RVC

Obr.3.Detail na razítko RVC. Všimněte si wattáže, která je uvedená jako první a až pak následuje označení RVC. První jsem se lekl, že jde o něco exotického, když jsem viděl WRVC :) Koncové číslo letopočtu je 0, jde o rok 1980 či snad ještě 1970? Rozhodnutí nechám na proficích.

Ukotvení hořáku nahoře

Obr.4.Horní ukotvení hořáku, ještě zde není "košíček", o jaký jde tedy rok?

Ukotvení hořáku dole

Obr.5.Dolní ukotvení hořáku. je jiné než u dnešních Novalamp.

Po vysvobození RVC jsme dojeli branou do areálu dřevopodniku. Dalším krokem bylo navštívit "pralesní sekci" a zde zkusit vyšroubovat výbojky z poslední lampy na kterou se dalo ještě dostat plošinou. Tyto lampy jsou v zarostlé oblasti a vypadá to, že když je zde instalovali, tak se celý prostor již nevyužíval. Proto jsem zde s nadějí očekával ještě nějaké RVL ze 60.let. Bohužel i zde již byly modernější výbojky RVLX, kdy nejstarší byla z roku 1975, což by odpovídalo typu této pouliční lampy. Výbojky však byly také spálené a na některých místech byl vypadaný luminofor a taky razítko bylo těžké rozluštit, což se mi povedlo až doma po vyčištění baňky. Z pralesa jsme pokračovali dál a já sondoval všechny lampy, zda neuvidím nějakou netypicky tvarovanou výbojku. Také jsem se zaměřil na luminofor, protože u nějakých typů je až hodně k objímce. I tyto výbojky byly však z konce 70 let, respektive ze začátku let 80tých.

V pralese

Obr.6.První z pralesních lamp, ku které se dalo ještě dojet plošinou. Lampa ukrývala dvě výbojky z roku 1975, obě spálené.

Vyšroubování výbojek

Obr.7.Další z mnoha lamp a její výbojky. V oblasti razítka nejšpinavější.

Během půlhodinky jsme objeli areál a zastavili u každé třetí lampy. Sonda prokázala, že ve všech jsou asi jen RVLX z let 1975 - 1987. Také jsem zkusil jednu z lamp, které jsou v předu areálu, logicky by zde měly být nejnovější výbojky, protože se zde nejvíc svítilo, ale zase jsem si řekl, že náhoda je náhoda a mohlo by tu být něco zajímavého. Vybral jsem proto lampu, kde výbojky s objímkou už byly na spadnutí. Šlo o RVLX z 80 let. V jedné z lamp ještě na panství dřevopodniku byla (při pohledu ze spoda) zajímavě tmavá výbojka. První jsem pomyslel na začouzenou RVC nebo totálně vypálený limunofor nějaké RVLX. Nakonec se ukázalo, že to je sodíková výbojka, pravděpodobně SHLP 210. Ať jsem drhl jak jsem drhl, razítko na výbojce je nečitelné. Vyzkoušel jsem všechny finty s dýcháním, leštěním, ale záhada zůstala nevyřešena. Je jasné, že jde o již zmiňovanou SHLP 210, ale zajímal by mě rok. Takže abych to nějak shrnul. Vyšroubovalo se 12 výbojek, jedna RVC, jedna SHLP a zbytek RVLX 250 z různých let. Všechny spálené a tedy nefunkční. Musím zde také samozřejmě poděkovat panu S, který zajistil povolení na část dřevopodniku, panu V, který povolil vjezd na část pozemku jeho firmy, také panu Z, který statečně sundával výbojky no a konečně i panu Kuncovi, jehož firma zajistila plošinu. Co se vyúčtování týče, výlet mě stál 400Kč. Budoucnost areálu - lampy, zde popsané, jsou nefunkční a výbojky v nich jsou spálené. Výměna bude uskutečněna asi během dvou let. Výbojky, které jsem nevyšrouboval, dostanu tedy po výměně všech lamp v areálu.

Lampa s nebezpečně nakloněnými výbojkami

Obr.8.Jedna z lamp na začátku areálu, kde byli RVLXka z 80 let.

Ukázka výbojek

Obr.9.Ukázka razítek na výbojkách, které jsou v areálu dřevopodniku. Tato razítka byla nejčitelnější.

Všechny výbojky

Obr.10.Nesmí chybět ani foto všech výbojek.

zpět