Lov na izolátory.

Izolátory stejně jako žárovky jsou určitě zajímavý sběratelský artikl. Jelikož vím, že Richard i Kutil sbírají mimojiné taky izolátory, napadlo mě zajít se podívat na jedno odlehlé místo u staré cihelny, kde by mělo být hodně staré elektrické vedení. K cihelně jsem se jednou v roce 2004 vypravil a aniž bych jen tušil, že někdo sbírá izolátory nebo že i já budu sbírat světelné zdroje, udělal jsem několik fotografií el.sloupů, protože mě zaujalo jejich stáří a odlehlost místa s cihelnou. Nicméně nyní jsem si už nebyl jistý, zda tam vůbec ty sloupy budou a tak jsem si tam musel udělat další výlet...

Po těch letech se změnilo nejen okolí cihelny, ale i sloupy. Zůstal totiž už jen jeden - koncový, který kdysi míval trafo. Sloup před ním ("pavouk") již zmizel. Vše jsem nafotil a poslal na posouzení Richardovi, zda se vyplatí domlouvat to s majitelem cihelny. Richard byl pro a já to s majitelem dohodnul. Díky jeho svolení jsme se mohli podívat na pozemek, kde je dnes dráha pro bugyny. I když bylo několik stupňů pod nulou a foukal silný a ledový vítr, dali jsem se do průzkumu terénu. Zjistili jsme, že zde sice zůstali i izolátory z "pavouka", ale byli poničené. Jelikož vevnitř staré cihelny nebylo nic zajímavého, jali jsme se demontáže izolátorů a bleskojistek z ocelového stožáru. Moje funkce však byla pouze pozorovatelská a dokumentační. Na sloup lezli jen Kutil a Richard. Oběma se podařilo sundat všechny druhy izolátorů, které na sloupu byli a povedlo se také odmontovat (resp.odřezat) trojici bleskojistek, které jsou z 50 let, stejně jako celý stožár. I když jsme tedy žádné světelné zdroje nezískali, myslím, že i izolátory potěšili všechny zůčsatněné. Já sám mám tři kousky na památku.

Rok 2004

Obr.1.Snímek z dubna 2004, kdy zde stál ještě i "pavouk". Tento obrázek jsem hledal dva dny v hromadě CDček, tak si ho užijte ;-)

Obr.2.Foto z průzkumné cesty - stožár a cihelna.

Kutil v akci

Obr.3.Kutil na stožáru řešící dilema "jak na bleskojistky".

Kutil a izolátory

Obr.4.Zde Kutil demontuje první izolátory.

Oba na stožáru

Obr.5.Kutil s Richardem na stožáru při získávání izolátorů.

zpět