Návrat do budoucnosti.

Tento zvláštní název mě napadl, když jsem přemýšlel o tom, jakým článkem započnu rok 2010. První článek by měl být vždy něčím exkluzivní - například obrázky. Podařilo se mi sehnat v archívu trojici záběrů z roku 1969 kdy v Holešově měnili pouliční lampy. Události bylo tedy 40 let. Hezké výročí, nemyslíte? Ale tři fotky článek neudělají. A tak jsem dumal nad tím, co dál. Vyřešilo se to návštěvou Pavla (další kolega sběratel), kdy jsme zajeli do blízké vesnice a nestačili se divit co jsme našli...

Jako bychom se ocitnuli v minulosti, přítomnosti i budoucnosti zároveň. V sousední obci Rymice (z Holešova směr Přerov) jsou totiž snad všechny existující (i neexistující) svítidla. Po celé délce vesnice, podél hlavní silnice, se totiž střídají lampy VO asi v takovém pořadí: kufr, doutník, velbloud, prazvláštní jednovýbojkový doutník, kufr, velbloud, nové stříbrné svítidlo a zase jednovýbojkový doutník. Střed obce je pak vyplněn sadovkami různých typů a stáří a nechybí ani lampy u kterých neznám ani název. Sem tam narazíte i na plechové svítidlo z 50.let či na pustý rezavý stožár. Holt VO v Rymicích je opravdu mišmaš. Velice zvláštně působyli i samotné výbojky. Například v doutníku na dvě 250w výbojky byla jen jedna 125w výboječka. A co lampa to jiná funkce. Semtam svítí rtuť, semtam sodík a mezeru vyplňuje nefunkční kus. Nicméně je fakt, že výbojky už budou asi RVLX...

Ale z minulosti do budoucnosti. Doufejme, že ne vzdálené. Rozhodl jsem se zkusit napsat starostům okolních vesnic, zda někde nejsou uskladněny staré výbojky z dob výměny VO. Nyní vše záleží na lidech. O výsledcích budu naše sběratelstvo informovat ve speciálním článku. Zatím se podívejte na fotky, které jsem v Rymicích pořídil - jo, a Pavel díky za odvoz ;)

Řada lamp

Obr.1.Část řady všehochutě VO. Doutník, velbloud, nové stříbrné svítidlo a krátký doutník. Foceno od stožáru s kufrem.

Obr.2.Čtveřice různých svítidel v Rymicích. Jedno-výbojkový doutník jsem zde viděl poprvé.

Záhada blérvič

Obr.3.Záhadná lampa v nedalekém bývalém JZD. Všimněte si "stožáru".

Výměna lamp1

Obr.4. A zpět do hlubší minulosti. Výměna VO na Palackého třídě v roce 1969. Pozorný čtenář mého webu si může povšimnout, že jde o stejné místo, na kterém stojí jeden z prvních velbloudů na začátku 90.let - viz.foto v sekci Historie.

Výměna lamp2

Obr.5.Zde vyměňují VO vedle spořitelny na náměstí v Holešově.

Výměna lamp3

Obr.6. A konečně poslední záběr je z Holešovského náměstí opět z roku 1969. Všechny tři tyto fotografie jsou z archívu pana místostarosty Mgr. R.Seiferta.

zpět