Splnění snu s kulovou vyzařovací charakteristikou

Jedno z prvních neonových svítidel z poloviny 50 let mě fascinovalo již před mnoha lety, kdy jsem ho viděl na dispečerské věži Holešovského letiště. Když jsem pak začal sbírat světelné zdroje, pořád jsem myslel na okamžik, kdy jsem zaváhal a nedokopal se k tomu, abych toto svítidlo zachránil před zničením. Ano, při bourání hangárů a věže svítidlo našlo svůj osud v hromadě sutin. A pak, v srpnu 2010, jsem si všiml podivného (podezřele - povědomého) válce na střeše jedné fabriky. A tím začala epocha návštěv, proseb, návrhů a telefonátů údržbáři do onoho podniku...

Nyní, když vidíte fotky, je jasné, že se to nakonec podařilo a já neonové návěstidlo získal. Ale až do poslední chvíle to bylo velice napínavé. Vše začalo v srpnu 2010, kdy jsem fotil vzdálené lampy na připravované DVD a použil jsem velký zoom. Za lampou v dáli stála budova podniku a při prohlížení snímku jsem si všiml podivného válce, který mi sice připomínal toto návěstidlo, ale nevěřil jsem, že by se nějaké další (mimo letiště) ve městě dochovalo. Spíše jsem myslel, že jde o vrchlík komínu nebo klimatizace atd. Tak jsem si udělal procházku blíž k podniku a znovu použil zoom. Na fotce se ukázal tvar se spirálním neonem uvnitř - bylo to jasné, je to ONO!

Ve výše uvedeném podniku jsem už jednou byl, když jsem se tam ptal na světelné zdroje (protože v areálu jsou i doutníky s kryty) a tak jsem věděl, kam přesně zajít. Určitou chvíli trvalo, než jsem vysvětlil co vlastně chci, proč to chci a zda je možné to získat. Prvním krokem bylo sehnat povolení od majitele budovy, což se do poloviny října podařilo. Pak vše záleželo na sehnání elektrikářů, kteří pracovali i mimo podnik. Návštěva střídala návštěvu, telefonát střídal telefonát a říjen i listopad se pořád jen řešilo, domlouvalo a slibovalo. Během prosince a ledna jsem neměl šanci na případnou demontáž z důvodu počasí. Až konečně v únoru jsem se pokusil domluvit výšlap na střechu a prohlídnout si návěstidlo z blízka. Podařilo se a po vyšmatlání 4 pater, dvojice žebříků a procházce po střeše jsem konečně uzřel můj vysněný poklad! Světlo stálo na vrcholku výtahové šachty, tedy nejvyšším bodě budovy. Vypadalo naprosto bezvadně a kompletní, sklo nerozbyté, neon snad také v pořádku. Chvíli se debatovalo na téma "jak se to asi sundá dolů" a taky "bude třeba to pak zarovnat, aby neteklo pod střechu" atd. Pro tuto chvíli jsem se musel se světlem rozloučit a smutně opustit střechu. To jsem ještě nevěděl, že za necelý týden se ozve telefon, že se mám stavit, jelikož je svítidlo už dole.

A tak se sen stal skutečností. Návěstidlo jsem dovezl domů a ihned začal s čištěním a renovací. Sklo stačilo vyčistit vlhkým hadrem a bylo jak nové. Litinové části, hlavně spodní část s trafem jsou již dost vybledlé a místy je rezavá díra, ale když si uvědomíme stáří výrobku, nelze než obdivovat kvalitu a šikovnost lidí té doby. Pochybuji, že dnešní moderní LEDkové návěstidla z plastu a z "pseudo-kovu" vydrží 40 - 50 let v kuse. Po vyčištění jsem vyzkoušel trafo. Ihned po zapnutí na síť začalo hezky vrnět, ovšem originální trubici nerozsvítilo. Tak jsem použil trafo, které mi na neony vyrobil Honza, a napral do spirály 10kV. Nestalo se však nic. Chvíli blikala u elektrod (což je dobrá známka, že není trubice prasklá), ale to bylo tak všechno. Musel jsem tedy použít jinou spirálu, kterou jsem si donesl před 2 roky z letiště, ta je již vyzkoušená a plně funkční. Z hrůzou jsem ale zjistil, že i když trafo hrčí jak má, i novou (rozuměj: 20-30 let starou, ale vlastně nepoužívanou) spirálu nenakopne. Sice problikávala v celé délce, ale očividně trafo ve svítidle již na to nestačí. Ještě mě napadlo vyčistit kontakty, ale když jsem pak zkusil menší spirálku, svítila nádherně, tekže v kontaktech to nebylo. Nezbylo mi nic jiného, než Honzovo trafo obětovat jako náhradní zdroj. Jak vidíte na fotkách, stojí to za to. A i kdybych neměl náhradní spirálu nebo z nějakého jiného důvodu by návěstidlo nesvítilo, pořád bych měl velkou radost, že jsem ho sehnal. A jen tak na okraj, stálo mě to čtyřcifernou sumu...ale nelituju!

Návěstidlo na střeše podniku

Obr.1.Takto jsem si nazoomoval neonové návěstidlo na střeše podniku 29.srpna 2010.

Výtahová šachta

Obr.2.Příchod k výtahové šachtě se světlem na vrcholku 8.února 2011.

Pohled na střechu

Obr.3.Návěstidlo na střeše výtahové šachty, všimněte si krytiny nalepené na spodku svítidla. V pozadí plocha bývalého letiště (nyní přistávací dráha pro modeláře) 8.února 2011.

Již doma

Obr.4.Konečně doma! Během čištění a exhumace hmyzu (by mě zajímalo, kudy se tam dostal) 15.února 2011.

Pohled dovnitř

Obr.5.Pohled dovnitř válce, dvě díry a v nich pérka, na která se pokládá neonová spirála. 15.února 2011.

Návěstidlo v akci

Obr.6.Finální pohled na světlo po vyčištění a instalaci spirálky. 15.února 2011.

Detail na neon

Obr.7.A ještě jeden pohled na svítící překážkové návěstidlo s kulovou vyzařovací charakteristikou o nízké svítivosti. Černá, levitující krabička vpravo je náhradní trafo. 15.února 2011.

zpět