Překážkové návěstidlo Tesla Elektrosignál 43324

Do sbírky se mi podařilo sehnat další typ překážkového návěstidla od Elektrosignálu Praha (na štítku také Tesla N.P.) s výrobním číslem 43324. Toto návěstidlo se používalo na letištích na objektech radiolokátorů, viz.dále. Jako světelný zdroj zde není neonová trubice, ale 100 W speciální žárovka, před kterou je skleněný červený filtr a to celé je pod rozptylovou čočkou. Díky panu V.K. jsem tak mohl doplnit svoji sbírku překážkových návěstidel. O tom, jak jsem svítidlo sehnal a jak jsem jej zrekonstruoval, je právě tento článek....

Původní umístění a použití: překážkové návěstidlo typu 43324 se používá na radiolokátorech Tesla (typy RP-4G, RP-5G, RL-64 a jiné - více o Československé radiolokační technice). Jako světelný zdroj je zde speciální žárovka Tesla 100W - 6,6V s bajonetovou paticí P28s. Na ni je nasazen prstenec se skleněným červeným filtrem a na něj se pak umístila rozptylová čočka. Celý komplet připomíná letištní světelný systém MLOK, kde jsou použity podobné součástky, filtry jsou však i modré, zelené a oranžové. Vyráběl je také Elektrosignál pod označením 43401 (někdy v budoucnu o MLOKu napíši článek). Svítidlo, které jsem sehnal já, bylo na nejmenovaném letišti původně na přesném přistávacím radiolokátoru Tesla RP-4G. Radar je již dávno minulostí, ale svítidla byla jen tak pohozena na zemi, nekompletní avšak ne v dezolátním stavu. Doma jsem měl zbývající součástky z našeho Holešovského letiště a proto jsem mohl celou sestavu zkompletovat.

Rekonstrukce: jak je vidět z fotky, na místě jsem sehnal základ, tedy držáky s objímkami a jeden prstenec s červeným filtrem. Původně jsem měl záměr vzít celé "ramínko", které drží světla, ale staletá rez byla jiného názoru. I když kolega odmontoval oba šrouby, které ramínko drží na stožáru, tak nešlo vysunout a nepomohlo ani kopání po směru výsunu ani třískání o zem (samozřejmě až po vyšroubovaní části s keramickou objímkou). Jelikož jsme byli na ploše letiště, nemohli jsme se zde zdržovat případným špihláním pilkou (síla trubky totiž naznačovala dlouhou a špinavou práci). Nezbývalo mi tedy nic jiného, než vzít jen dvojici odmontovaných světel a doma pak popřemýšlet z čeho a jak vyrobit kopii ramínka. Z Holešovského letiště jsem měl druhý červený filtr a náhradní prstenec na něj a také obě rozptylové čočky. Vše je vyrobeno ve stejné velikosti, takže součástky do sebe zapadaly. Jako první jsem vše očistil a natřel červenou barvou. Když byla světla kompletní, začal jsem vyrábět kopii ramínka. Bylo jasné, že kovové trubky jen tak neseženu a nesvařím. A tak jsem přemýšlel o novodurových rourách, ktreré se dají snadněji zpracovat. No ale jak je spojit? Nakonec jsem použil staré dobré dřevo. Jak vidíte na finálním snímku, přesná kopie ramínka to určitě není, ale svítidla stojí a alespoň vzdáleně připomínají originál. Podstavec je sešroubován tak, aby vyvažoval váhu obou světel a zároveň je udržel, aby se nepřevracela. Svítidla jsou pak na podstavci volně postavena, z jedné části přišroubována a pro jistotu (ale vzhledově neprofesionálně) přivázána drátem k podstavci. Věřte nebo ne, ale dělal jsem to celý den a nakonec byl rád, že to jakž takž stojí. Konstrukci jsem také natřel na červeno, což umocnilo celkový vzhled.

Svítidlo z radaru

Obr.1.Vpravo pohled na anténní část radaru RP-4G z letiště v Holešově, kde je svítidlo označeno šipkou. Sehnat noční záběr se svítícím návěstidlem je takřka nemožné a jediné co mám, je vidět jako miniatura článku. Vlevo je pohled na nálezový stav. Vidíte zde celé ramínko, které ale nešlo vysunout. Také je tu jeden červený filtr. Ten druhý jsem doplnil ze svých zásob.

Součástky svítidla

Obr.2.Všechny součástky návěstidla, prstence, filtry, rozptylové čočky.

Natírání

Obr.3.Některé části se museli natřít znovu červenou barvou.

Speciální žárovka

Obr.4.Ve svítidlech jsou takovéto speciální Tesla žárovky 100W / 6,6V.

Konstrukce s filtry

Obr.5.Pohled na konstrukci a nasazení prstenců s červeným filtrem.

Svítící čočka

Obr.6.Takto nějak to bude vypadat, až to bude zapojené a funkční.

Finální kompletní systém

Obr.7.Pohled na kompletní dvojitý systém návěstidla. Podstavec není originální ramínko ze stožáru, ale celé to stojí a to je hlavní :)

zpět