Hulínské tisícovky po třetí.

Tisíc wattové výbojky Tesla z 80. let či polské Polam ze 70.let jsou dnes již velkou vzácností. Proto jsem od léta doufal v další návštěvu Hulínského kovošrotu, kde jsou tyto vyjímečné výbojky stále zamontované v reflektorech. Až nyní jsme se konečně s Kutilem domluvili a opět se po roce setkali v Hulíně a vydali se na cestu ke kovošrotu, tentokráte však s cílem vybrat již všechny zbylé výbojky, protože v dnešní době není jisté nic, ani to, zda by tam stožáry mohli být ještě příští léto. I když byla zima, dařilo se celkem rychle výbojky z reflektorů vysvobodit a pomocí provazu spouštět dolů, čím se práce dost urychlila...

Jak poznáte z nadpisu, s Kutilem jsme Hulín navštívili již po třetí, poprvé v roce 2009 a podruhé v květnu 2010. Celý areál je dnes již rozdělen na tři pozemky různých firem. Nejvíce stožárů je v kovošrotu, kde jsme opět bezproblémů získali povolení, dva stožáry s Polam 1000 jsou v jiné firmě, kde jsme tentokráte povolení nedostali. Jeden stožár s pěti reflektory stojí na pozemku autobazaru, kde jsme minule nebyli, jelikož nám bylo řečeno, že jej ještě využívají - avšak tím asi mysleli novodobé halogeny ne ty velké reflektory s 1000W rtuťkama, jak se později ukázalo. A tak Kutil mohl vylést i na tento stožár a získat tak další výbojky. Také jsme se dozvěděli, že se už před náma někdo na světlomety ptal, zda by je nešlo sundat celé. Naštěstí ten dotyčný neměl už odvahu nebo čas se tam vrátit a proto alespoň výbojky zůstali nám.

Celou práci se podařilo urychlit díky provázku, na kterém se spustil batoh s výbojkama a Kutil tak nemusel pokaždé šplhat nahoru a dolů. Nicméně světlomety byli již vybrány, až nás to samotné překvapilo. Tentokráte jsme již nenašli RVILX, pouze dva kusy RVIL. Kromě stožáru s Polamy zůstala ještě jedna výbojka v reflektoru, která nešel natočit šrouby pro odmontování. Jinak jsou všechny svítidla již bez výbojek. A tak se uzavřela další kapitolka v našem sběratelství neboť kdy se nám zase podaří najít místo s dostupnými tisíc wattovými výbojkami? Dík patří i pracovníkům kovošrotu a autobazaru.

stožáry

Obr.1. Stožáry osvětlení v kovošrotu a autobazaru.

vzdálený stožár

Obr.2. Stejné stožáry (v pozadí) byli i ve vedlejším cukrovaru, zde však již vybrakované.

cukrovar

Obr.3. Bývalí cukrovar přes ulici mohl také nabídnout zajímavé věci - nebýt toho, že jde již pouze o obvodové zdi.

výstup

Obr.4. Kutil leze pro další kořist.

kontrola výbojky

Obr.5. Kutil čistí výbojku, aby zjistil razítko.

vysvobození výbojky

Obr.6. Opatrné vyndávání a vyšrubování výbojky z patice.

bedny

Obr.7. Pro ty, kdo doufají v tlumivky...

na vzpomínku

Obr.8. A opět na vzpomínku ze super akce.

zpět