Jak jsme zachraňovali historii /Richard Dvořák/.

Na začátku prosince jsme spolu s Petrem Kašpárkem uskutečnili dlouho plánovanou akci – „sklizeň melounů“. Nějak tak by se taky dalo začínat. Jenže by to nebyl ten docela správný začátek. Takže znovu: BOPO nebo taky ZGK (Závody Gustava Klimenta), v minulosti fungující, prosperující, u nás i v zahraničí známá továrna na výrobu obuvi. Potom přišel převrat, nástup různých „odborníků“ přes ekonomiku a kdovíco ještě,a výsledek - desítky let fungující továrna jenž dávala práci stovkám zaměstnanců, zkrátka organismus pulsující životem se rázem změnil – mrtvolné ticho opuštěných hal, areál z většiny připomínající město duchů. NAŠTĚSTÍ se objektů ujali rozumně uvažující podnikatelé, a tak místo zdevastovaných ruin skončivších v nenasytných chřtánech drtičů se má celý areál proměnit v obytnou čtvrť...

Po několika letech vyčkávání a příprav se začalo s realizací projektu – a právě tady může začít náš příběh. Jako v každém továrním areálu se i zde nalézalo pro našince spousta zajímavého z oboru osvětlení. Bohužel díky „rozparcelování“areálu mezi různé vlastníky je valná většina nedosažitelná, nicméně výše zmíněné „melouny“(nebo taky „pecky“) naštěstí dosažitelné byly. Jediná dvě svítidla tohoto typu v celé továrně osvětlovala prostor nakládací rampy u skladu technických plynů. A právě v této části začaly budovatelské práce nabírat vysoké tempo, proto jsme se museli velmi rychle pustit do záchranné akce. Tato svítidla byla nainstalována někdy v 60.letech na betonové sloupy na zvláštní typ výložníků. Vzhledem ke konstrukci svítidel – masivní hliníkový odlitek, kryt z těžkého litého skla – jsme se domnívali, že se jedná o polský výrobek (konstrukčně velice podobné je dvouvýbojkové polské mesko). Jaké však bylo překvapení když jsme je otevřeli – nápisy prozradily rumunský původ. Tato svítidla jsou unikátní tím, že neobsahují tlumivku – ta se umisťovala do patice sloupu, nebo jako v tomto případě do samostatně stojící rozvodné skříně. Těsnění svítidla bylo na velmi dobré úrovni (molitanový profil), až na pár hmyzáků tam nebyly téměř žádné nečistoty. A ještě jeden poznatek. Přestože od instalace svítidel uplynulo něco okolo 50 let, tak veškeré šroubové spoje šly povolit, aniž by se utrhaly (a to i ty jenž byly vystaveny venkovním vlivům). Co se výbojek týká, původně jsme si mysleli, že by tam mohly být i „baňatky“ – přes tlusté sklo to tak trochu vypadalo, ale nakonec v jednom byla polská Telam LRF 250W a ve druhém Tesla RVLX 250W již novější typ s drátovou vnitřní konstrukcí.

Sejmutí svítidel a výložníků tedy nebylo vůbec žádný oříšek, nyní mělo nastat „kácení“ sloupů. Je to sice fyzicky trochu náročnější, ale když v tom má našinec praxi (stejné betonové sloupy jsme už jednou káceli, na nich však byly torza kuželů), zkrátka jak říká klasik – ono záleží jak se do toho třískne. Takže pár přesně mířených „ťukanců“, oloupat beton z armovacích drátů aby se daly přecvakat pákovkama a hlavně dávat pozor aby to nakonec nežuchlo k zemi moc narychlo,aby sloup neprasknul. Pak následovalo rozlousknutí tlumivkové skříně, to už byla oproti sloupům docela sranda. No a pak to všechno pěkně poskládat do vleku, uložit to aby se cestou nic nepoškodilo, protože cesta je dlouhá a silnice jsou takové jaké jsou. Celá akce proběhla naprosto hladce, počasí jsme měli jak z reklamních letáků, jediné zdržení bylo kvůli nutné dokumentaci, však jsme tam napráskali více jak 100 fotek, ty nejzajímavější uvádím níže. Svítidla jsme si rozdělili, sloupy jsem si vzal oba já – budou nainstalovány u mě na zahradě jakmile to čas a klimatické podmínky dovolí. Svítidlo projde pouze očistou a konzervací – rozsáhlejší rekonstrukce není nutná – a bude namontováno opět na sloup a bude dalším z mnoha exponátů na mé zahrádce.

lampy v dálce

Obr.1. Původní stav, pravda, trochu zpovzdálí...

lampy detail

Obr.2. ...a tady trochu v detailu. Bohužel toto místo není příliš fotogenické a tak odtud není více záběrů.

kontrola

Obr.3. Poslední kontrola není-li zařízení pod proudem.

vzhůru

Obr.4. Vzhůru k výšinám.

meloun

Obr.5. Pár minut a meloun jde k taťkovi.

výložník

Obr.6. V zápětí následován výložníkem.

hrubá síla

Obr.7. Následuje trocha hrubé síly.

sloup

Obr.8. Pár dobře mířených úderů a je náš.

trofej

Obr.9. A ještě trofejní foto.

výřad1

Obr.10. Výřad – 1.část.

výřad2

Obr.11. Výřad – 2. část.

tlumivky

Obr.12. A můžeme se vrhnout na tlumivky.

tlumivky2

Obr.13. Pěkně symetricky, z obou stran.

tlumivky3

Obr.14. Tak pojď za náma.

tlumivky4

Obr.15. No vidíš že to šlo.

naložení

Obr.16. Pěkně naložit , aby to moc neskákalo.

vozík

Obr.17. Dokonáno jest a můžeme vyrazit k domovu.

meloun detail

Obr.18. A tady je meloun v detailu.

vnitřek melounu

Obr.19. Pohled dovnitř – super stav. Vlevo na krytu něco pro biology – ne,to nejsou vetřelci, to jen zplesnivěly vosy.

značka

Obr.20. Důkaz původu.

zpět