Zářivky a sběratelství /Richard Dvořák/.

Jednou z kategorií světelných zdrojů z pohledu (nejen) sběratelského jsou zářivky. Ale jak mám možnost sledovat dění v „obci sběratelské“, zdá se mi, že jsou stále trochu opomíjené a nedoceněné. Jistě,mnoho sběratelů tvrdí že je brzdí rozměrové důvody. Pokud beru v úvahu 40 a 65W, tzn. nejrozšířenější příkony, pak je pravda, že větší počet už je znát. Ovšem – zářivka nerovná se jen tyto wattáže. Jako ve všech kategoriích světelných zdrojů, i zde je nepřeberné množství typů, tvarů, barev, příkonů, výrobců atd. A tak se můžeme setkávat s miniaturami o délce několika cm a průměru 3 mm, ale i s kusy o délce sahající k 2 m. Stejně tak tvary – lineární, kruhové, jednoduché i vícenásobné „U“,ale i různě zakroucené „prasečí ocásky“, u kompaktních verzí i s možností krycí baňky...

Přidáme-li k tvarům barvy, posouváme se v počtu možností o několik řádů. Doba počátků zářivek, kdy se dělaly tři základní barvy – denní, bílá a teple bílá – jsou už dávnou minulostí. Dnes vyráběný sortiment čítá spoustu odstínů bílé, barevné dekorativní odstíny, různé spektrální speciality pro chovatelské, pěstitelské nebo léčebné účely. Když k tomu přidáme nepřeberné množství výrobců – ať již tradiční známé firmy, nebo ty současné neznámé, dostáváme už obrovské množství možností. Samozřejmě vývoj běží nezadržitelně a lze jej sledovat zejména u těch tradičních výrobců – jako různé inovace, vylepšení nebo jen změny v technologiích výroby a v použitých materiálech. A nebo třeba jen vývoj razítka v průběhu času, různé exportní verze (starší Tesly do anglicky nebo německy mluvících zemí). Napříč všemi výrobci, typy, tvary, barvami atd. jdou potom různé úlety, jako jsou výrobní vady které prošly výstupní kontrolou. Další zajímavou oblastí je třeba sledování vývoje v nanášení luminoforů v průběhu času a napříč všemi výrobci.

Pokud se ohlédnu k začátkům mojí sbírky – někdy na přelomu let 1982-83 – tak zářivky byly od počátku její nedílnou součástí, bohužel ale i zdrojem různých „názorových třenic“ – kdo z mladších sběratelů sdílí byt s rodiči ví jistě o čem je řeč. Nicméně sbírka se postupem doby rozrostla do nemalých rozměrů a zářivek je v ní několik stovek. Navíc v poslední době tvoří přibývající kusy právě nejvíce zářivky, jednak z důvodu snadné dostupnosti, ale i proto, že prožívají nebývalý rozmach (bohužel zčásti způsobený díky ekoteroristickým a lobbistickým zákonům likvidujícím klasické žárovky). A když už je řeč o sbírce – zpočátku šlo jen a pouze o světelné zdroje. Postuprm času ale mimo nich samotných se nedílným doplňkem (logickým a samozřejmým) začaly stávat i různé písemné materiály, katalogy, knihy, časopisy a prospekty; ale také sbírku doplňují i skutečná svítidla. Zde si pak člověk nutně uvědomí, že to nad čím dnes mávne rukou a považuje za nepodstatné se během času stane jen stěží sehnatelným kusem, jako je v mém případě mimo jiné i zářivkové svítidlo pro veřejné osvětlení používané v 60.a 70. letech.

Historie vs Současnost

Obr.1. Historie vs Současnost.

Různé tvary

Obr.2. Různé tvary.

Klasika vs Specialita

Obr.3. Klasika vs Specialita - Razno, Sovětský svaz, denní, pro běžné použití vs Aqua glo, Japonsko, fialová, pro akvaristiku.

Několik variací na téma 18W

Obr.4. Několik variací na téma 18W.

Specialita do nevýbušných svítidel

Obr.5. Specialita do nevýbušných svítidel.

Jedny z prvních sériově vyráběných zářivek Tesla

Obr.6. Jedny z prvních sériově vyráběných zářivek Tesla.

zpět