Teslathon 2012 / Ivo Skapa

Je sobota, osmnáctého srpna 2012, deset hodin večer. V malé vesničce Domanín na jihu Moravy je tichý, vlahý letní večer. Po tropickém dni na návsi neštěkne ani pes, jen z některé zahrady se občas ozve hlasitější smích z grilovací párty. Náhle tu večerní idylu prořízne hlasitý, siréně podobný jekot a následně oblohu ozáří série blesků. Tentokrát ale příroda nehodlá zkoušet lidi. To naopak lidé dokazují svou schopnost a zručnost ve využívání jejích zákonů. Důkazem je obdivný jásot, který se ozývá ze dvora usedlosti č.p. 79, kde právě započal oficiální večer šestého ročníku Česko - Slovenského setkání Teslathon 2012.

Srazy následovníků jednoho z nejužitečnějších světových vynálezců všech dob, srbského inženýra Nikoly Tesly, mají v Domaníně již svou tradici. Po vzoru podobných zahraničních akcí ji založil před šesti lety místní nadšenec Miloslav Kempa, známý z internetových diskuzí spíše pod přezdívkou Limke. Z nesmělých začátků několika amatérských fanoušků se časem vyklubala celkem renomovaná akce. Počet účastníků letos poprvé překročil dvacítku a funkčních exponátů se sešlo bezmála dvakráte tolik.

První účastníci se začínají sjíždět od pátečního odpoledne. Místní lidé si již zvykli a vědí, že jeden víkend v roce bude na návsi problém zaparkovat a že jim možná bude trošku zlobit televize nebo rádio. Jedna babička si stěžovala, že se jí vybíjejí baterie, ale v tom opravdu nikdo z účastníků prsty nemá. Po příjezdu každého účastníka následuje hromadné vítání následované zvědavým nakukováním do kufru auta. Kromě starých i nových výtvorů někteří přivážejí různé poklady na výměnu nebo zcela nezištně rozdávají své přebytky. Stavba Teslových transformátorů rozhodně nepatří mezi nejlevnější hobby. Nejde jen o stále rostoucí cenu mědi, které je vždycky potřeba víc, než dost. Fantastické konstrukce v sobě ukrývají historické obří elektronky i nejmodernější, supervýkonné polovodiče a nic z toho není laciné. Komerční využití těchto konstrukcí není zatím valné, a tak se peníze shánějí, kde se dá. Zejména studenty pak mrzí, když se při experimentech některá součástka zničí.

Ale vraťme se na dvůr, ze kterého se zatím pozvolna stává kulisa z vědeckofantastického filmu. Elektroměr č.p.79 nabírá na obrátkách a objevují se první jiskry. Vetšina tvůrců své výrobky ladí, někteří s páječkou v ruce dohánějí poslední minuty a všechno se připravuje na večer, kdy začne festival blesků. Kdyby Nikola Tesla opustil svůj zanedbaný hrob v New Yorku a připlul sem, asi by se divil. Ve své době si mohl nechat zdát o moderních kondenzátorech a výkonných elektronkách, o polovodičích ani nemluvě. Asi by s údivem sledoval magicky zářící elektronkové transformátory, do jejichž výboje si mužete směle sáhnout, elektronicky buzené transformátory, které jsou modulovány signálem z empétrojky a jejich výboje hrají hudbu i neobvykle efektivní kopie svých původních vynálezů. Sem nevedou tlusté kabely z Colorado Springs a tak se každý konstruktér musí snažit vyladit každý detail k dokonalosti. Po západu slunce je již vše připraveno k velkolepé demonstraci. Účastníci postupně předvádějí své výtvory, hodnotí, vyměňují si zkušenosti. Dvůr magicky postupně osvětlují koróny téměř kapesních hraček i několikametrové blesky, které odvážlivci mohou sledovat z bezprostřední blízkosti v bezpečí improvizované Faradayovy klece. Do toho všeho blikají volně položené zářivky, napájené všudypřítomným elektrostatickým polem, záblesky různých kuriózních světelných zdrojů i baterky promotérů, kteří si svítí na ovládací prvky svých zázraků. Pobaveně jsou přivítáni i návštěvníci z řad sousedů, kteří predčasně ukončili svou párty. Mysleli, že se blíží bouřka. Nakonec se ozve poslední zaprskání a nastane tma. Přístroje jsou vypnuty a kolegové všech věkových kategorií zasednou ke stolu, aby zhodnotili celý den, pochválili si navzájem své aparáty a u dobrého pití zakončili úspěšný den.

Ráno všechny probouzí vůně palačinek, které již tradičně vzorný hostitel připravuje k snídani. Následuje společný úklid, nakládání techniky a nakonec loučení. Nechybí sliby, že za rok se setkají zas. Možná ve větším počtu, s většími a dokonalejšími transformátory, ale hlavně vždycky s dobrou náladou, odhodláním a s novými zkušenostmi, které jsou v tomto oboru tím nejcennějším.

Fotogalerie (Adam Stohanzl):

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Teslathon 2012

Více fotek (soubor RAR, 135 MB) ZDE.

zpět