Minisetkání u Slávka

Odpoledne 9. prosince 2012 bylo sice jasné, ale mrazivé. Kolem 14. hodiny se u mne zastavil Michal Kasala, který mě přivezl závěsné Óčko, které si dám do pokoje místo nudného lustru (který jsem již stejně dávno odstřihl a nechal si jen drát se žárovkou). Po nějaké době přijel i vždy dobře naladěný Petr Schvacha, který mi zase dovezl kryt na to Óčko, čímž se stalo kompletní. Také došlo na kšeft s výbojkama a další elektro veteší. Po té jsme se tedy rozjeli do nedalekého Hulína - Huléna, jak řékajó místní, kde nás již očekával Slávek se svojí (pořád a vše fotící) chotí. Již první pohled na balkon naznačoval, že půjde o velkého nadšence do starých svítidel.

První myšlenka na setkání více než dvou lidí se zrodila v Michalově hlavě, když jsme diskutovali o tom, že má přijet Petr Schvacha jak za mnou, tak za Slávkem do Hulína. Řekli jsme si, že to tedy vše spojíme do jedné akce, a po domluvě se Slávkem, že se sejdeme u něj v Hulínském doupěti. Při prvním pohledu na sbírku svítidel rozestavěných na balkoně, vás hned napadnou asi tyto tři myšlenky: za prvé - co na to asi říká rodina? Za druhé - co na to asi říkají sousedi? A za třetí - co na to asi říkají náhodní kolemjdoucí sběratelé barevných kovů? Nicméně je fakt, že se všichni asi smířili s tím, že zde to občas svítí všemi barvami a že zde často probíhá živá diskuze nad všemi těmi druhy lamp a svítidel.

Slávek nás uvítal doma, kde jsme prohlídli zajímavou sbírku věcí ze stíhaček a došlo samozřejmě také na fotky a videa z poslední doby, kde Slávek kuchnul rtuťovici a na drátkách jí zapaloval. U výbojek jsme se zastavili především u Tovosky RVL z roku 1970 (101 na razítku) a také u čiré RVC 250 Novalamp. Po nějaké době jsme se vydali na obhlídku svítidel. Venku byla kledra jako svině a obdivuji všechny ty, co brali něco do ruk. Dobrou hodinku jsme mrzli, ale zase nás hřál pohled na svítící rtutě v různých svítidlech. Doutníky všech velikostí, sadovka, kužel, óčka, rakve, velbloud, kufr, převracečky a další (viz. fotky) svítidla má Slávek funkční a osazené výbojkami. Zajímavě svítil doutník s Tovoskou, tedy s výbojkou s prvním luminoforem (ortofosforečnan vápenatý), kdy můj foťák bral její světlo v nádherné blankytné modré. Ale i zeleně svítící převracečka 2x 250W má moc hezké světlo.

Pouze kužel zlobil a nechtěl se rožnout. Slávek se ujal práce a započalo vyšetřování problému. Tlumivka, drátky a zapojení v pořádku. Takže se musel chtě nechtě sundat kryt a zjistit stav objímky a výbojky. Po výměně výbojky se kužel nakonec rožnul hezkým rtuťovým světlem. Původní výbojka z něj však již nejevila známky života ani při testu v jiném svítidle. Po prohlídce balkonu jsme doputovali do sklepa, kde se alespoň trochu topilo. Oh, jaká to změna. Zde Slávek a Petr zapojili nově ukořistěnou rtu´tovou sadovku, na které jsme otestovali nějaké ty 125W výbojky a dokonce i směsovku. Pak přišla na řadu také Michalova konstrukce na 50W rtuťovou výbojku RVLX, kde stačí mít tlumivku ze zářivky. Malé vajíčko naskočilo jedna báseň. Když jsme pak ukončili pokusy, vrátili jsme se do pokoje, kde se ještě vypálily fotky na CD, přičemž některé z nich vidíte níže ve fotogalerii a zbytek bude na příštím DVD Street Lights.

Chci poděkovat Michalovi a Petrovi za Óčko a výbojky a také Slávkovi za možnost vidět jeho balkonovou sbírku.

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

Setkání u Slávka

zpět