Novoroční posvícení

Rtuťové světlo se líbí každému sběrateli a to hlavně v původní, originální lampě. Taková sadovka se rtutí je mnohem hezčí než se sodíkem. Ale i rakve, kostky, óčka, vlastně i moderna se rtutí je zajímavější než fádní sodík. Proto jsem se rád rozjel po okolí Holešova prozkoumat kde ještě svítí rtuť. A jak už to tak bývá, nezůstalo pouze u Holešova, ale jelo se i dál na Přerovko. A nezůstalo taky jen u rtutí, ale fotilo se také plno jiných lahůdek, jako sodíkové bačkory či - věřte nebo ne - celá vesnice osázená nízkotlakými sodíky v modusech a monochromaticky svítící do černé noci. Jen se podívejte.

Ale než se dostanu k samotnému popisu akce, rád bych trochu odbočil a vysvětlil proč zrovna na Nový rok. Vše začalo vlastně již dávno, před pár lety, když jsem chystal první DVD Street Lights, na které jsem chtěl pochopitelně také noční záběry Holešovských lamp. Jenže zrovna v té době jsem ošklivě najel na granec (betonový kvádr) na náměstí a zničil svoje kolo. A pěšky jsem se dostal už jen na místa, kde jsem tak nějak svítící rtutě tušil. Další zákoutí Holešova či okolí museli počkat až na auto. Dalším důvodem byl Slávek z Hulína, který pracuje v Holešově a zná tedy i noční scénu, jelikož tudy jezdí do práce. Ten mi poradil, kde ještě jsou další fungující rtutě. Pak se jen stačilo dohodnout s Michalem Kasalou a mohl začít průzkum.

A že to vyšlo na Nový rok je vlastně logické, jelikož byl svátek a Michal nemusel do práce. Jenže pro mne je to trochu i dejavu, jelikož jsme s Michalem zajeli do nedalekých Rymic, o kterých jsem psal v prvním článku roku 2010. Tehdy tam byl mišmaš lamp, ale za dva roky se vše změnilo. Ale hezky popořádku. První rtutě ve městě jsem podle Slávkových instrukcí vyhledal již na Silvestra, kdy jsem se šel s foťákem a stativem projít, jelikož jsem zamýšlel i nějaké ty fotky ohňostrojů na náměstí. Hned za náměstím, kde jsem myslel, že jsou jen sodíky, mě překvapila rtuťová sadovka a kostka. Obě jsem vyfotil a šel do další uličky, kde byla další rtuťová sadovka. Pak jsem průzkumu nechal a šel se kochat půlnočním chaosem na náměstí.

Na druhý den jsme se s Michalem domluvili na 18. hodinu večer, kdy byla už tma. Polojasno, jeden stupeň pod nulou, ale jinak dobré počasí přálo akci. První na řadě byla jedna rtuťová sadovka u místního gymplu, jenže ta zcela zaniká v záři sodíků (z ulice, z Alberta a reflektoru, který sodíkově smaží na fasádu gymplu). Pak jsme objeli město a zavítali do jedné zapadlé uličky za zámkem, kde se v řadě sodíků našla jedna rtuťová kostka. Ještě mě napadla jedna zcela temná ulička, kde se také našla zeleně svítící sadovka. V tom mě napadlo, že odtud již není daleko do Rymic. Vzpomenul jsem si na mix svítidel a na to, že zde svítila rtuť v doutníku, která vysela už jen na drátkách a líně se kývala ze strany na stranu. Tak se vyjelo směr Rymice. Po cestě jsem si zavzpomínal na mladé léta, když jsem tuto štreku dával pěšky či na kole. Rymice znám celkem dobře, zpracovával jsem zde práci o Božích mukách (ano, mám i jiné zájmy...).

Jenže po příjezdu šok - lampy už byly vyměněny! Za nějaké hnusné moderní sodíky. Doutník s vyhřezlou rtutí nikde. Škoda ho, mohla být dobrá fotka. Tak jsem jen doufal, že najdeme ještě nějakou jinou zapadlou rtuťku. A opravdu, u kostela jedna sadovka potěšila oko sběratelovo. Po té jsme si pěšky udělali kolečko po návsi a prohlédli si sodíkově svítící bačkory made in poland. Na zpátečním pochodu k autu mě opět přepadl flashback a já si vzpomenul na nedalekou obec, která svítí monochromatickým světlem nízkotlakých sodíků. Michal byl na to také zvědav a tak jsme vyrazili směr Stará ves na Přerovsku. Okamžitě po příjezdu do vesnice nám do očí padla ta podivná žluto-oranžovo-zlatá barva nízkotlaků. Zajímavé bylo, že v některých modusech svítila rtuť (úsporka?) a nebo sodík na E27. Když jsme vyjeli jednu uličku až nahoru, aby mohla vzniknout fotka celé lajny nízkotlaků, objevilo se i jedno rtuťové óčko. Po pořízení pár snímků jsme se rozjeli domů. Ještě poslední rozloučení s monochromatickým světlem a hurá zpět do Holešova.

Díky této Novoroční akci můžu říct, že se počet svítících rtutí v Holešově zdvojnásobil, než jsem si původně myslel. Také to přispělo k tomuto článku a dalším fotkám pro nové DVD (kde budou všechny v plném rozlišení). A projet se nočními ulicemi s podobně postiženým člověkem je samozřejmě také zábava. Alespoň jsem nebyl sám za blázna všem těm kolemjdoucím, kteří nechápali co fotím ze stativu v té tmě. Dovedu si živě představit podobnou akci, jen v létě a třeba s více lidma. A víte co se říká, jak na nový rok, tak po celý rok...

Noční fotky lamp

Sodíková a rtuťová kostka v Holešově.

Noční fotky lamp

Rtuťová sadovka v Holešově.

Noční fotky lamp

Další rtuťová sadovka v Holešově.

Noční fotky lamp

Sadovka se rtutí zcela zaniká v záři převládajících sodíků. Gympl Holešov.

Noční fotky lamp

Jediná rtuťová kostka v celé ulici v Holešově.

Noční fotky lamp

Rtuťovou sadovku jsme našli také v jedné zapadlé uličce na konci Holešova.

Noční fotky lamp

Rymice, u kostela taky jedna ještě svítí...

Noční fotky lamp

Rymice, polské bačkory osázené sodíky.

Noční fotky lamp

Stará ves, rtuťové óčko.

Noční fotky lamp

Stará ves, modusy s nízkotlakým sodíkem.

Noční fotky lamp

Stará ves, celá ulice nízkotlaků.

Noční fotky lamp

Na zpáteční cestě jsme v Holešově našli ještě tuto zapadlou sadovečku.

zpět