Trio minipříběhů.

Jelikož bylo za posledních pár dní či týdnů několik novinek, ale zase to nebylo tak žhavé, aby z toho byl velký článek, napadlo mě vytvořit takovou kategorii "minipříběhů", kde můžu čtenáře s těmito maličkostmi seznámit. Dnes to bude o setkání v Brně před vánoci, kdy jsme domlouvali velké setkání sběratelů v lednu, o jedné rtuťové RVLX výbojce, kterou jsem získal do sbírky po mnoha letech svícení v doutníku za městem a ještě o zakoupení RVL 400W a překvapení v podobě hodně zvláštního obalu, jaký jsem ještě nikdy neviděl...

Setkání v Brně 19. prosince 2011 Tohle "minisetkání" jsme uspořádali na rychlo ještě před vánoci, abychom se mimo jiné domluvili na velkém setkání sběratelů v lednu 2012. Kromě toho jsme samozřejmě také probrali nějaké ty výbojky a podělili se. Nicméně to hlavní proběhne až o víkendu 28 - 29. ledna, viz. pozvánka, která je uveřejněná v návštěvní knize. Zde uvádím jen dvě fotky, více najdete na dvd StreetLights, které bude mít premiéru v Brně.

minisetkání 1

Obr.1. Společná fotka z minisetkání.

minisetkání 2

Obr.2. Momentka ze setkání, u Richardova auta, při probírání výbojek.

O jedné rtuťové výbojce. Jde o obyčejnou rtuťovou RVLX výbojku, ale se zajímavým příběhem, jak jsem ji sehnal. Před třemi lety, kdy jsem objevoval co kde u nás svítí, jsem našel stařičký doutník bez krytu, kde svítila již tehdy zcela zeleně rtuťová výbojka. Podle tvaru bylo jasné, že jde o Teslu a zelená barva naznačovala stáří výbojky, ale kolik let? Věřil jsem v 80. léta, jelikož ze 70. se mě to už nezdálo. Už tehdy jsem doufal, že tuto výbojku získám do sbírky. Před vánoci jsem jel kolem ve večerních hodinách a viděl jsem, jak lampa už jen slabě zeleně poblikává - život výbojky byl u konce. Po vánocích jsem se připoměl u Davida, který jezdí s plošinou a stará se o V.O. u nás ve městě, a řekl mu o případné výměně této výbojky. No a před pár dny, zrovna když jsem došel z práce, mi poslal sms, že lampu zrovna vyměnili a že mi výbojku doveze. A tak jsem celý zvědaví čekal na příjezd plošiny k baráku, co za výbojku to vlastně bude...A pak to přišlo, Tesla pokrytá sajrajtem a razítko - RVLX 250W, 11 čili 1991. I tak mě potěšila, jelikož tohle číslo jsem ve sbírce neměl. Ještě jsme pokecali o tom, jak výbojka v lampě svítila 20 let a jak dneska ty moderní zdroje vydrží tři roky, když hodně. A tak výbojka z doutníku někde za městem našla po mnoha letech svůj domov v mé sbírce.

výbojka z doutníku 1

Obr.3. Doutník za městem s jednou 250W výbojkou, která zde svítila 20 let - poslední roky však už temně zeleně.

výbojka z doutníku 2

Obr.4. Detail na zamontovanou výbojku v doutníku v roce 2009 a foto výbojky s razítkem s malým číslem 11 a bohužel ze zažranou rzí ve skle, která už vyčistit nejde.

RVL 400 a secsakramensky zajímavá krabička. Před nedávnem jsem získal výbojku RVL 400W z roku 1968 v hodně zajímavé krabičce. Abych pravdu řekl, tesláckých obalů a krabic jsem viděl už hodně, ale takovou ještě ne. Jen se podívejte na fotky. Na každé straně krabice je jiný obrázek znázorňující, kde všude se může tato výbojka využít - v dopravě v ulicích, na nádražích, v překladištích či docích a také na letištích. Tyto kresby ze 60. let jsou podle mě svým způsobem velmi pozoruhodné a připomínají mě obrázky z časopisů té doby. Výbojka samotná je také zajímavá, neboť má na svou dobu už stříbrnou kovovou patici a ne mosaz, jako jiné RVLky ze 60.let a také má velmi průhledný luminofor, kterým lze snadno vidět dovnitř a prohlédnout si prvný typ delta systému a kapiček rtuti v hořáku. Ale abych se vrátil zpět k obalu - myslím si, že šlo o "komerční" záležitost, tedy že výbojka v takovém obalu byla určena pro obchod (tedy pokud by v té době někdo kupoval 400W rtuťovou výbojku), jelikož ty samé RVL jsem získal z našeho letiště, kde však byly balené v obyčejné kartonové krabici. Tak či onak, jsem rád, že tento obal mám ve sbírce, kde a kdy se takový zase najde?

výbojka RVL 400W 1

Obr.5. Výbojka RVL 400W s krabicí a záručákem.

výbojka RVL 400W 2

Obr.6. Obrázky na krabici: ulce, nádraží, překladiště a letiště. Pěkné, že?

výbojka RVL 400W 3

Obr.7. Pohled do nitra výbojky na hořák a jeho delta-konstrukci, který byl umožněn díky průhlednému luminoforu.

zpět